niedziela, 14 września 2014

W jaki sposób wspólnicy spółki jawnej podejmują decyzje dotyczące spółki (prowadzą sprawy spółki jawnej)?

Założenie spółki jawnej to dopiero preludium - trzeba na ten przykład ze szczegółami poznać podstawowe zasady związane z prowadzeniem tego typu działalności. Wiadomo: zasady trzeba znać, i właśnie z owej przyczyny bez cienia wątpliwości trzeba zapoznać się z bliska z trzema podstawowymi rodzajami spraw, które mogą wchodzić w zakres prowadzenia spraw spółki jawnej.

Każdy ze wspólników bez żadnych obostrzeń prawnych ma możliwość prowadzić definitywnie wszystkie sprawy spółki jawnej - jednak tylko i wyłącznie jeżeli te sprawy nie przekraczają tak zwanych zwykłych czynności spółki. W telegraficznym skrócie: zwykłe sprawy spółki są po prostu związane z jej typowym działaniem. Jeżeli jakaś sprawa nie wyróżnia się jakoś bardziej, wszystko jest w porządku. Trzeba wiedzieć, że reszta wspólników spółki może nie aprobować działalności partnera biznesowego - sprzeciw już jednego człowieka sprawia, iż sprawa powinna być rozstrzygnięta przez każdego ze wspólników.

Trzeba się orientować, że Kodeks spółek, oprócz spraw zwykłego zarządu wyróżnia też takie sprawy, które w znaczny sposób przekraczają zwykłe czynności spółki. Jak się one tak naprawdę odróżniają od zwykłych czynności spółki jawnej? No cóż, ze względu na:

  • wartość zaciągniętego zobowiązania;
  • wyższy stopień ryzyka;
  • brak ważnego związku z dotychczasową działalnością spółki cywilnej.


Zwykle czymś potrzebnym do podjęcia wiążącej decyzji w sprawie przekraczającej zwykłe czynności spółki jest najzwyczajniej w świecie pozyskanie zgody wszystkich wspólników. W zasadzie takową zgodę zwykło się udzielać w formie uchwały, jednak wchodzi w grę forma pisemna lub internetowa.

Trzeba również powiedzieć o czynnościach nagłych. Jeśli zaniechanie podjęcia jakiejś czynności może sprawić poważne szkody, każdy wspólnik ma pełne prawo do tego by na własną rękę podjąć ostateczną decyzję. Bardzo prosty przykład czynności nagłej: kiedy dach w budynku magazynu został z powodu poważnej wichury zerwany, jeden ze wspólników jak najbardziej może wydać firmowe pieniądze na remont, bo czekanie na decyzję reszty spowodowałoby jeszcze poważniejsze kłopoty.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.