czwartek, 11 września 2014

Co warto wiedzieć o zasadach reprezentacji spółki jawnej?

Należy w sposób kategoryczny wyszczególnić, że właśnie to prawo obejmuje prawo do ujawniania woli spółki w kierunku osób trzecich. Wiedzmy, iż prawo to obejmuje dokonywanie definitywnie wszystkich czynności sądowych oraz pozasądowych. Jak najbardziej szalenie ważne znaczenie dla każdej spółki mają czynności pozasądowe, na przykład podpisywanie umów.

Można napisać, że podejmowanie decyzji biznesowych i organizacyjnych to właśnie prowadzenie spraw spółki. Jeżeli wchodzi w grę reprezentacja spółki, to mówimy o ujawnieniu jej woli na zewnątrz.

Każdy wspólnik ma uprawnienia do samodzielnej oraz pozbawionej wszelkich ograniczeń reprezentacji tej spółki, np. poprzez zawieranie umów z kontrahentami. Jednak prawo przewiduje pewne wyjątki od tej zasady: jeśli przynajmniej dwóch wspólników zdecydowało się zawiązać tak zwaną reprezentację łączną. Jest również reprezentacja mieszana - tutaj powinien być co najmniej jeden wspólnik i prokurent spółki jawnej.

Naprawdę nie można zakładać, że wspólnik spółki nie może być pozbawiony prawa jej reprezentowania. Wszystko zależy od umowy spółki bądź postanowienia sądowego. A więc wspólnicy już na samym starcie współpracy muszą dogadać się pomiędzy sobą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.