niedziela, 14 września 2014

Jakie sankcje mogą spotkać wspólnika naruszającego zasady reprezentacji w spółce jawnej?

Wspólnicy w biznesie w wielu przypadkach zapominają o niesamowicie ważnym brzmieniu art. 29 § 3 KSH. Zatem w owym przepisie prawnym mówimy o tym, że w żadnym wypadku prawo reprezentowania spółki jawnej nie może być ograniczane ze skutkiem wobec osób trzecich. Wszelkie ograniczenia (rodzajowe bądź kwotowe), nie odnoszą żadnego skutku. W skutek tego, jeśli wspólnik przekroczy uprawnienia, tak czy siak czynność prawna pozostaje wiążąca.

To coś oczywistego, że wspólnik, który mimo ograniczeń uprawnień zdecydował się na niepowołaną czynność prawną zrobił coś niepożądanego. A więc jak najbardziej może zostać pociągnięty do pełnej odpowiedzialności, jednakże tylko wobec reszty wspólników spółki. Pierwsza kara to nakaz zapłaty odszkodowania - gdy pozostali wspólnicy ponieśli mniejsze bądź większe straty materialne. Również wchodzi w grę wprowadzenie do umowy kary umownej. Taka sankcja może być nałożona nawet jeśli nie ma żadnej mowy o stracie nawet grosza.

Jeśli przewinienie jest bardzo poważne, wspólnicy nie mogą sobie wyobrazić dalszej współpracy, jest przewidziane nawet pozbawienie nieuczciwego wspólnika udziałów w przedsięwzięciu. Jednakowoż akurat o wykluczeniu partnera w interesach może zdecydować tylko sąd. Każdy ze wspólników ma całkowite prawo do tego, aby zażądać zerwania spółki jawnej. Zatem to w sposób jednoznaczny pokazuje, że nieuczciwy wspólnik nie powinien czuć się całkowicie bezkarnie, ponieważ nakładane kary są bardzo ostre.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.