piątek, 12 września 2014

Co jest lepsze dla przedsiębiorcy: spółka z o.o., czy spółka jawna?

Najważniejsze jest bez cienia wątpliwości to, że we właśnie przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością definitywnie żaden ze wspólników nie ponosi odpowiedzialności za zadłużenie. Choć istnieją odstępstwa od reguły. W przypadku długów prowadzonej spółki jawnej, wspólnicy ponoszą za nie nieograniczoną odpowiedzialność.

Jednakowoż w przypadku opodatkowania nie jest tak wspaniale - mówimy oczywiście o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Właśnie w przypadku spółki z o.o. dostrzec można podwójne opodatkowanie. Zatem podatek dochodowy musimy płacić niejako kaskadowo: przez spółkę z o.o. oraz wspólników. Bardzo duża zaleta spółek jawnych, ponieważ w akurat tym przypadku podatek dochodowy muszą płacić wyłącznie wspólnicy tej spółki.

Spółka z o.o. nie działa bezpośrednio poprzez wspólników - a przez organy. W rachubę wchodzą przynajmniej dwa z nich: a więc zarząd i zgromadzenie wspólników. Warto wiedzieć, że w spółce z o.o. czymś realnym jest powołanie komisji rewizyjnej albo rady nadzorczej. Naturalnie to tak czy siak nie wyklucza najzupełniej prowadzenia bieżących spraw przez wspólników, którzy zostali powołani jako członków zarządu. I w przypadku spółki jawnej czymś nierealnym jest to, aby powierzyć bieżące sprawy spółki tylko dla osób trzecich - Kodeks spółek handlowych całkowicie zakazuje tego!

Aby mieć możliwość założyć spółkę jawną czymś definitywnie wymaganym jest umowa pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami. Jednak już w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czymś realnym jest założenie spółki, która posiada w swoim zarządzie tylko jednego wspólnika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://spolkajawna.pl/czym-rozni-sie-spolka-jawna-od-spolki-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.