piątek, 12 września 2014

Co jest lepsze dla przedsiębiorcy: spółka komandytowa, czy spółka jawna?

Co zwłaszcza w istocie odróżnia owe typy spółek? W dużej mierze mówimy w tej chwili o tym, iż w akurat przypadku spółki komandytowej wchodzą w rachubę dwie grupy wspólników biznesowych. Czyli komplementariusze oraz komandytariusze.

Ci pierwsi: ponoszą nieograniczoną osobistą odpowiedzialność za wszelkie należności spółki komandytowej. Jeżeli zaś mówimy o komandytariuszach - wszelaka odpowiedzialność za zadłużenie spółki jest ograniczona. A czym dokładnie ograniczona? Zasadniczo ograniczona jest po prostu do wysokości tak zwanej sumy komandytowej. Takie zróżnicowanie, akurat w przypadku spółki jawnej, w żadnym razie nie ma racji bytu. Każdy ze wspólników odpowiada za wszystkie długie.

Trzeba dodać, że komandytariusze nie posiadają wielu praw. Czyli nie mają możliwości podejmować bieżących decyzji związanych z działaniem spółki. Także nie mają udzielonego prawa do tego, aby reprezentować "swoją" spółką na zewnątrz. Funkcjonowanie komandytariusza jest możliwe tylko jako pełnomocnik spółki. Mocno inaczej przedstawia się rzeczywistość w kwestii spółki jawnej. Czyli wspólnik ma okazję na własną rękę prowadzić sprawy spółki, oczywiście jeżeli nie przekracza przy tym własnych uprawnień.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.